Project Description

Začátkem července se v malebném slovinském městě realizoval zajímavý projekt, který spojoval péči o fyzické a mentální zdraví. Zúčastnilo se ho také několik účastníků a účastnic od nás a přinášejí vám své reporty. Tak pojďte si je přečíst a alespoň takto zprostředkovaně okusit, co všechno tam zažili!

 

Na začátku července jsem vyjela na projekt do mého milovaného Slovinska, který byl zaměřen na pohyb a vztah k volnému času. Projekt se odehrával v krásné Slovinské přírodě uprostřed hor a většinu času jsme trávily*i venku. Program sestával z převážně fyzických aktivit, které byly čas od času proloženy relaxačními nebo tvořivými aktivitami. Z celého projektu jsem si nejvíce užila tanečně relaxační workshop, při kterém jsme tancovali*y na hudbu a mohly*i jsme tancovat, jak jsme chtěli*y. Vždycky jsem měla ráda tanec, ale je pro mě hrozně těžké koordinovat pohyby, a tak pro mě bylo až neskutečně osvobozující tancovat, tak jak to cítím bez choreografie a bez toho, aby mě za to někdo soudil. Další aktivita, kterou jsem si užila byla tentokrát z tvořivého spektra projektu a byla jí výroba plátěných tašek, která si mě získala nejen tím, že ráda tvořím, ale také tím, že to celému účastnictvu umožnilo si odvést suvenýr, který bude nejen vzpomínkou na projekt, ale bude využitelný v každodenním životě. Bylo i spousta dalších aktivit, které pro mě byly přínosné a jsem ráda, že jsem zase potkala spoustu nových úžasných lidí.

Vanda Patočková

Aktivita, která mi nejvíce utkvěla ze Slovinského Dobu u Domžale, je určitě skautování. Ze začátku jsme se rozdělili na dva týmy a společnými silami ve skupinách postavili dva velké stany. Ty nám později sloužili jako přístřešky a ochrana před pražícím sluncem. Například jsme je využili i na vázání zajímavých a užitečných uzlů, což pro spoustu z nás bylo něco nového. Dále jsme si užili střelbu lukem na terč, z menší či větší vzdálenosti, a snažili se být lepší než ten druhý! Jakožto poslední stanoviště nám sloužila střelba ze vzduchovky na plechovky. Myslím, že tahle pro někoho nová zkušenost a pro někoho vhled do dětství byla velmi prospěšná aktivita korespondující s tématem projektu, a sice kvalitním odpočinkovým časem.

Filip Prchal

Není jednoduché vybrat jednu aktivitu, která mě bavila nejvíc, jelikož celý týden jsem si nesmírně užila. Skvělý byl Orientation hike, skautské aktivity a samozřejmě interkulturní noci. Avšak pravděpodobně nejvíc relaxující pro mě byla část workshopu českého týmu, a to malování přírody temperami pomocí prstů. Seděli jsme venku a mohli namalovat cokoliv z přírody kolem nás. Já si vybrala můj tamní oblíbený výhled na hory. Nejsem moc kreativní člověk a nemalovala jsem nic už roky. Tato aktivita mě tedy hodně vrátila do takové té dětské radosti z tvoření. Bylo to navíc umocněno tím hmatovým vjemem, jelikož jsme nemalovali štětci. Míchání jednotlivých odstínů barev a smíření se s tím, že to co na papír nanesu už nelze „vygumovat“ ve mně vyvolávalo pocity svobody a klidu. Také mi to připomnělo, že i když se nepovažuji za kreativního člověka, trochu kreativity potřebuje asi každý z nás a já se ji musím pokusit alespoň v malé míře zařadit do svého života.

Alena Jurčáková

Jedním z nejzajímavějších zážitků na projektu byly kulturní večery, kde každý tým představil svou zemi prostřednictvím jídla, hudby a informací o aktuální situaci doma. Bylo fascinující ochutnávat tradiční pokrmy, poslouchat různé hudební styly a zároveň se dozvědět více o životě v jiných zemích. Tyto večery nám umožnily nejen poznat cizí kultury, ale také sdílet vlastní tradice a ukázat ostatním, co je pro naši zemi charakteristické. Všichni jsme se do těchto aktivit zapojili s nadšením a atmosféra byla vždy plná radosti, porozumění a vzájemného respektu. Velkým přínosem pro mě byla také možnost připravit vlastní aktivitu pro ostatní týmy. Rozhodli jsme se zaměřit na techniku mindfulness, kterou jsme představili prostřednictvím různých dechových cvičení a malby krajiny. Tato zkušenost nás naučila, jak důležité je plánovat a vést aktivity tak, aby byly přínosné pro všechny zúčastněné. Bylo skvělé vidět, jak se ostatní týmy zapojily a jak si společně užíváme chvíle klidu a soustředění. Tato aktivita nejen prohloubila naše dovednosti v organizaci a spolupráci, ale také nám pomohla propojit se s ostatními na hlubší úrovni.

Pavla Heyduková

Od 4. do 10. července jsme se zúčastnili výměny mládeže ve slovinském Domžale. Název projektu byl „Move, Groove, Improve“ byl zaměřen na povzbuzení mladých lidí, aby využívali svůj volný čas kvalitními aktivitami. Jednou z mých oblíbených aktivit bylo vařit večeři pro ostatní účastníky jeden večer, každý tým měl jeden večer, i když to bylo těžké a byli jsme ve stresu, protože jsme nebyli zvyklí vařit pro tolik lidí, ale byl to pěkný zážitek vařit něco tradičního pro ostatní také ochutnat něco z jiných zemí. Opravdu se mi líbilo místo, kde byl klid a výhled na hory, a též tam byla možnost si zahrát fotbal nebo plážový volejbal. A jeden den jsme měli orientační hru, což bylo příjemné, protože jsme mohli objevovat okolí a nadýchat se čerstvého vzduchu.

    Taher Kebab

Něco podobného můžeš zažít i ty, stačí si vybrat z aktuální nabídky mezinárodních projektů na našem webu.

Projekt realizovala organizace Centre za mlade Domžale s finanční podporou Evropské Unie v rámci programu Erasmus+ Evropské komise.