Project Description

Přečtete si reportáže účastnice a účastníka tréninkového kurzu Make It Happen.

Pohled Luci

Na svůj první Training course jsem se přihlásila náhodou, když mě zaujal obrázek s nápisem Make It Happen. Projekt se týkal tvorby a pořádání mezinárodních projektů a konal se v Estonsku.

Přestože jsem nevěděla, co mě čeká, byla jsem nadšená z možnosti poznat novou zemi i lidi. Zprvu jsem měla při pomyšlení na ubytování doslova uprostřed ničeho obavy, ale jakmile jsem vystoupila z pronajatého autobusu před krásnou velkou chatou, rozlehlými loukami a lesy, z nichž číhalo dobrodružství, mé obavy se proměnily v úžas a pohlazení.

Nejvíce mě ale obohatili lidé. Pořadatelé ze Shokkin Group Estonia byli*y skvělí*é školitelé*ky i přátelské osobnosti. Připravili pro nás program plný neformálního vzdělávání, zábavy a hudby.

Naučili nás, jak navrhnout a uspořádat mládežnickou výměnu nebo tréninkový kurz na aktuální témata, která se zaměřují na potřeby mladých lidí v naší společnosti. Mezi aktivitami jsme si užili i pravou estonskou saunu.

Účastníci*ice z různých států mi předali*y své zkušenosti či názory a vytvořila se nová přátelství. Díky nim jsem pochopila smysl neformálního vzdělávání a mládežnické výměny – vzájemné obohacení se a sdílení. Z Estonska jsem se vrátila plná pozitivních dojmů a motivace k hledání dalších projektů.

Autorka: Lucie Slaninová

_______________________________________________________________________

Pohled Mariho

Make It Happen byl můj první tréninkový kurz a zároveň druhý mezinárodní projekt, který jsem absolvoval. Lidé, místo, jídlo – to všechno bylo dokonalé. Vnímal jsem, že tréninkový kurz je o něco energeticky náročnější než předešlá mládežnická výměna, kterou jsem absolvoval. Díky tomu však byly všechny prožitky intenzivnější.

Ocenil jsem zejména velkou profesionalitu kloubící se s přátelskostí facilitátorů*ek, za což jim tímto mnohokrát děkuji, jelikož se pro mě stali hlubokou inspirací.

Kdybych měl vybrat nejzáživnější aktivitu, bylo by to hledání a objevování skrytých mýtů středověkého města Tallinn pomocí aplikace Actionbound. Nejvíce seberozvojová pak byla hra interkulturní komunikace stavitelů mostů s „primitivním“ (čti žijící v souladu s přírodou) a naprosto odlišným národem, pro něhož byla komunikace bez fyzického kontaktu nemožná.

Projekt mi kromě super zážitků s novými lidmi z odlišných kultur přinesl hlavně povědomí o organizaci projektů. Facilitátoři*ky však nastavili laťku hodně vysoko. Kdybych mohl, hned si sbalím kufr a vrátím se zpět.

Autor: Marek Singer