Project Description

Na konci února jsme vyslali 3 účastníky*účastnice do Estonska na projekt Digitally o využívání digitálních nástrojů. Naše účastnice Jana píše o tom, jaké byly počáteční dny projektu během invaze na Ukrajině, co nového se naučila a zažila, ale také o tom, co rádi Estonci snídají.

∼∼∼

Odjíždět na projekt nebylo snadné. Ne snad pro to, že se člověk vždy trochu bojí, jaká parta lidí se sejde, ale na projekt Digitally jsme odlétali 28. února, tedy čtyři dny po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Navíc jsem se z “vzdálenějšího Česka” přemisťovala do Rusku bližšího Estonska. Současná situace ovlivňovala na kurzu všechny a první dny byly (alespoň pro mě) trochu zvláštní, protože jsem si připadala nepatřičně. Každou volnou chvíli jsem se tedy snažila sdílet a informovat naše české a nově přijíždějící ukrajinské studenty o tom, kde mohou vyhledat psychologickou či materiální pomoc – vše probíhalo samozřejmě díky mailu, Instagramu a Facebooku, takže Digital tools v plném proudu!

Samotná cesta pro mě začala v pondělí ranním odletem z Prahy do Tallinu, s přestupem ve Varšavě. Po příletu na nás v Youth centru čekali organizátoři projektu a když jsme se sešli všichni, odjeli jsme do 40 minut vzdálené vesničky, ve které jsme měli strávit následující týden. Na samotném místě na nás čekaly dvě krásné velké chaty, v jedné z nich byl největší materiální highlight celého výletu – sauna!

První den proběhlo klasické oťukávání a pár skvělých aktivit a icebreakerů. Druhý den ráno nás čekala asi největší kulturní novinka – Estonci jí k snídani zejména kaše. V průběhu týdne jsme tedy snídali nejen klasickou ovesnou, ale i pohankovou, rýžovou či krupicovou. Tento zvyk jsem si přivezla do ČR a při snídání kaší si vždy vzpomenu na naší skvělou estonskou bandu.

Samotným programem nás provázeli čtyři úžasní organizátoři. Ráda bych jim všem ještě jednou smekla poklonu, protože program byl naprosto perfektně a precizně připravený, vždy se postarali o to, aby se nikdo nenudil a vždy bylo co dělat. Ať už šlo o hraní únikových her s využitím digitálních technologií či online poznávačku města Tallinn skrze Actionbound.

Co tedy nově využívám? Tématem projektu byly Digital tools. Jako správce sociálních sítí naší organizace jsem si prohloubila znalosti v Canvě, naučila jsem se tvořit Meme, která mají u studentů úspěch, nově tvořím díky Fotojet komiks, v březnu jsem odeslala první newsletter skrze Mailchimp a přes Techsoup se budu účastnit webináře o digitálním světě.

Projekty však nejsou jen o nově nabytých znalostech. Přátelství a kontakty, které jsem díky projektu získala, jsou mnohem hodnotnější než všechny digitální nástroje. Jak jinak bych se mohla propojit s Rumunkami, se kterými připravujeme prezentaci o kritickém myšlení pro jejich žáky, či s Portugalkou, která bude českým studentům představovat krátké Erasmus+ projekty?

Nebojte se, vystupte ze své komfortní zóny a odjeďte. V práci i škole vám během těch pár dní nic neuteče. A navíc se díky BE INTERNATIONAL nemusíte bát, s organizací byla radost spolupracovat!

Text: Jana Zdarsová

Foto: Dany

∼∼∼

Sleduj naše sociální síte

FB Be International

IG @beinternationalngo

Nebo nám napiš na info@beinternational.cz