Project Description
V termínu od 8. do 15. května 2017 jsme vyslali 5 českých účastníků na mezinárodní výměnu mládeže s názvem ACTifitti pořádanou švédskou Nordic Non Violence Study Group a gruzínskou Youth Association DRONI, celé finančně zaštítěné programem Erasmus+. Projektu, který se konal v Rustavi nedaleko hlavního města Tbilisi, se zúčastnilo 30 účastníků z 6 zemí a předcházelo mu přípravné setkání vedoucích skupin (APV) od 8. do 10. dubna v Tbilisi.
Za Be International se výměny mládeže zaměřené na zúčastnili Lucie Myslíková, Taher Kebab (jako vedoucí skupiny), Tereza Vránková, Vojtěch Pažourek a Nina Kish (na fotce zleva).
V následujících odstavcích se s námi o své dojmy a zážitky podělili Tereza a v angličtině i vedoucí skupiny Taher, jejichž reporty zároveň ilustrují program a náplň výměny mládeže.
Report od Terezy Vránkové
Když jsem se od kamarádky dozvěděla o projektu zaměřeném na občanskou aktivitu uplatňovanou formou street art byla jsem hned rozhodnuta. Navíc se to celé mělo konat v Gruzii, „v té divoké zemi“, kam jsem se již dlouho chtěla podívat. Po přečtení podmínek, že vše včetně ubytování, stravy a dopravy je díky finanční podpoře Evropskou komisí hrazeno, jsem vyplnila přihlašovací dotazník. Po pár dnech jsem obdržela odpověď, že jsem vybrána. Sešli jsme se s dalšími 3 účastníky, vedoucím skupiny a koordinátorkou projektu na předodjezdové schůzce, abychom se seznámili a probrali detaily. Hned po příletu jsem se mohla přesvědčit o úžasné Gruzínské pohostinnosti, kdy mi ztracené na letišti ochotně nabídli telefon, abych se mohla spojit s Katy, která mě v 1 ráno přijela vyzvednout.
Ráno jsem se pomocí aktivit neformálního vzdělávání, jež provázely celý projekt, seznámila s ostatními mladými lidmi z Gruzie, Litvy, Běloruska, Švédska a Arménie. Kromě mezinárodního sbližování bylo cílem projektu zrealizovat několik společných uměleckých děl ve veřejném prostoru. Aby se každá země podílela co největší měrou, měli jsme v národních skupinkách vytvořit strom. Jeho kořeny znázorňovaly příčiny a větve následky problému, který si skupina určila jako nejčastější v jejich zemi. Postupnou debatou jsme si uvědomili, že se v určité míře s daným problémem setkává každá země. Proto jsme je použili jako témata našich grafických návrhů. Ty jsme chtěli realizovat jako grafitti obrazy na zdech, které byly dopředu schváleny gruzínskou radnicí. Jelikož problém, představený gruzínskou skupinou, byla nebezpečná dopravní situace, jedna z předem domluvených realizací byl i speciálně přemalovaný přechod. Abychom se lépe seznámili s lokální situací, strávili jsme jedno odpoledne i s třemi místními obyvateli: zastupitelem Rustavi, grafitti umělcem a aktivistou v dopravní situaci. Přišel verdikt z radnice, které návrhy jsou vhodné k realizaci a rozdělili jsme se podle toho, na jakém díle se chceme podílet.
Osobně mě na tom nejvíce bavilo to, jak přirozeně vznikly skupiny, kde měl každý svou funkci a navzájem jsme se učili. Já byla ve dvojici s Ninou z Karabachu, která se domluvila snad ve všech jazycích a stejně jako já neměla s grafitti žádnou zkušenost. V tom nám pomohl Artur, také z Karabachu, který byl velmi zkušený sprejer, uměl ale jen arménsky. Já a Lucka z Česka jsme naopak tvořili aktivistickou část naší skupinky. No a když jsme měli s Ninou umělecko-ponorkovou krizi, zachránil nás design hero Sergej z Běloruska, který anglicky neuměl nic, než slovo „GOOD“. Ale nakonec to bylo GOOD, PROTOŽE UMĚNÍ SBLIŽUJE, zvlášť když k němu hraje hudba od Andyho, který se našel v roli technického zázemí! A vzniklo z toho tohle:
Po večerech byl čas na kulturní výměnu všeho druhu a upevňování vzájemných vztahů.
A výstup z projektu?
Na závěr jsme po společné evaluaci naplánovali aktivitu do budoucna, kterou chceme realizovat zpět v našich zemích. My z Česka jsme vymysleli šablonový grafitti-aktivizující workshop, který budeme realizovat v brněnském baru Bajkazyl. Po smutném loučení jsme se vrátili do svých domovin, ale ne sami. V našich srdcích s námi přišli i ostatní účastníci a účastnice a my jsme s nimi přicestovali do jejich domovů. Proto doufám, že se ještě setkáme nejen ve vzpomínkách, ale i fyzicky.
Přijde Vám stále jazyková bariéra jako problém? A už jste se někdy bavili česko-anglicky s arménsky mluvícím člověkem o izraelsko-syrském konfliktu? Je to velmi obohacující a taky legrace. A hlavně, nejste v tom sami a vždycky Vám někdo pomůže. Pojďte to také zkusit. Třeba na výměně mládeže s Be International. Tímto děkuji všem organizátorům za realizaci projektu a osobní podporu.
Report od Tahera Kebaba (vedoucí české skupiny):
I was selected as a leader of the Czech team, so I had to go for APV (advance planning visit) from 8th till 11th of May to co-create the training course with other leaders of other countries with the supervision of Droni facilitators. The aim of the training was to empower the youngsters to become social activists in their local communities. The project intended to provide the tools to people involved in the project to improve their skills and knowledge to act and use methods of street art to promote the civic rights.
During the training (8th till 15th of May), we had the opportunity to practice some graffiti art and learn how to make grafitti stencils. Due to the time we spent together in the various teambuilding activities, we got to know each other, what has created a safe environment to work in. Training was very intensive – every morning, afternoon and late afternoon, we had about a three-hour blocks, in which we discussed some social issues happening in our countries, and shared our experience in art techniques by making an activity called “Art Lab” where participants had a chance to teach and share what they are very good at. During the day, after breakfast and after lunch we had so called energisers – energy boosters, short and funny motivational exercises.
As a supplementary program, every evening we had some activities to relax and make the people motivated for next days. The first night we had a competition in drawing, it was a funny, learning and problem solving game. Second night was Intercultural evening where each country shows some of their dances and brought some drinks to taste and various traditional dishes. Get to know Tbilisi was also included in the program and our scout center was located near Rustavi city with a beautiful view on the surroundings. Right next to the hostel was cozy park with shelter where we could spend free time and even making bone-fire
The training course ended up with a very nice outcomes , double lovely grafitti zebras drawn on the road by the participants and many murals were painted by participants on a musical school and the football stadium presenting some daily social issues in a creative way. This training course for me was more challenging than other courses I have been before, as in this one I was a group leader and a facilitator with other group leaders for the program. We had also some participants who had difficulties with speaking English, though they were trying very hard to socialize and communicate with others, this project showed to us that street art can connect people even if they speak different languages or they have different backgrounds. Thanks to Erasmus+ for giving this opportunities for discovering ourselves and making new friends from all over the world. Also thanks to Be International for this chance to be part of it.
Recent Comments