Project Description

Přesně před rokem se Terka s Míšou rozhodly, že pojedou na roční dobrovolnický pobyt psát pro mládežnický časopis Voices. Spolu s dalšími dobrovolníky z různých koutů světa měly díky programu Erasmus+ příležitost nahlédnout do procesu tvorby časopisu, tvořit webový obsah či pracovat s dětmi z vyloučených komunit. Co to všechno obnášelo? Jak pobyt vypadal? Přečtěte si Míšino vyprávění o všem, co za poslední rok zažila.

Rok utekl jako voda a my jsme si z Makedonie odvezli spoustu pracovních a životních zkušeností, které jsou k nezaplacení, získali jsme nové přátele ze všech koutů světa a poznali jsme okouzlující Makedonii. Ve volném čase jsme poznávali tuto zemi, která je bezesporu skrytým klenotem Evropy, prozkoumávali jsme její skryté krásy, dechberoucí přírodu, a bohatou kulturu.

Volunteers Center Skopje nám poskytl zázemí a vše potřebné pro strávení celého roku v této zemi. Hned po příjezdu nám byl přidělen mentor, který nám byl po celý rok k dispozici, pomáhal nám se adaptovat, řešit problémy a také ve volném čase poznávat kulturu. Také nám byl zprostředkován 3-měsíční kurz makedonštiny. Celkově všichni v této organizaci byli velmi obětaví a milí a vždy byli připraveni nám pomoct. A co jsme vlastně dělali? Hlavní náplní naší práce byla tvorba magazínu VOICES, který je určený hlavně, ale nejen mládeži. My jsme byli součástí týmu a psali jsme každý měsíc články, naučili jsme se jak se takový magazín vlastně tvoří, od VOICES meetingu, kde se diskutuje o tématech pro další vydání, přes jeho design, zvěřejnění elektronické podoby a kompletace tištěné verze, až po jeho konečnou propagaci a distribuci. Tyto zkušenosti jsou opravdu k nezaplacení, člověk se běžně nedostane k možnosti být v roli žurnalisty či designéra časopisu. V rámci zveřejňování jsme se naučili pracovat i s webovými stránkami a vytvořit a editovat blog. Dalšími činnostmi VCS, ve kterých jsme byli zapojení, byly workshopy pro studenty středních škol, organizování různých událostí pro mládež (například Language Café, při kterém jsme sdíleli českou kulturu, učili české fráze a prezentovali i českou kuchyni), a práce v dětském centru v rómské části. Ta byla obvzlášť velmi přínosná, jak pro nás, tak pro děti z tohoto centra. Nutno podotknout že tyto rómské děti žijí ve velmi špatných podmínkách, bez základních potřeb pro život. Práce tohoto centra pro děti je velmi záslužná, i přesto že nemá dostatek finančních prostředků, každý den se snaží dětem zabezpečit stravu, oblečení a další základní potřeby. Jakákoliv pomoc v tomto centru je velmi vítaná a my jsme se po celý rok snažili být nápomocní, zapojit se do každodenních aktivit centra, pomocí workshopů děti něco naučit, pomáhát jim s úkoly, hrát si s něma a rozveselit je. Další aktivitou (kterou si ale nejspíš do životopisu nenapíšeme), bylo hraní stolního fotbalu, který je výbavou kanceláře VCS jako antistresová terapie a skvělý nástroj pro teambuilding 🙂 )

Mimo to všechno jsme si užili spoustu srandy, potkali jsme nové makedonské přátele, poznali jsme makedonskou kulturu, prozkoumali všechny bary a restaurace, zamilovali se do skvělé makedonské kuchyně a do makedonského piva (mimochodem je stejně dobré jako to české, a to je co říct).

Na závěr bych tedy chtěla poděkovat oběma organizacím za perfektní zorganizování projektu a skvělou příležitost, a doporučit všem, kteří zvažujete vyjet někam do zahraničí, zvolit si cestu EVS dobrolníka v Makedonii.

Chtěl/a bys i ty zažít něco podobného? Napiš nám na EVS@beinternational.cz a pojeď s námi měnit svět! 🙂

Autorka: Miška Kawanová, EVS dobrovolnice v Makedonii, 30/8/2016.EU flag-Erasmus+_vect_POS